امروزه استفاده از انواع درب اتوماتیک شیشه ای (درب شیشه ای اتوماتیک) در ورودی ساختمان‌های گوناگون به شدت رایج شده است. شما خواننده‌ گرامی نیز احتمالا تا کنون در ادارات و اماکن تجاری مختلف، درب اتوماتیک شیشه‌ای را دیده‌اید و متوجه رواج یافتن هر چه بیشتر آنان شده‌اید. شاید هم خودتان از کسانی باشید که به دنبال تهیه‌ درب اتوماتیک برای درب ورودی ملک خود هستند. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید در مورد خرید کرکره برقی اطلاعاتی بدست آورید.

درب اتوماتیک شیشه ای

درب اتوماتیک شیشه ای چیست؟

واضح است که در حال حاضر با گسترش اتوماسیون در تک‌تک ابعاد زندگی انسانی، اتوماتیک شدن درب‌ها نیز چندان دور از انتظار نیست. شاید در آینده حتی شاهد نوعی درب‌ شیشه‌ای اتوماتیک باشیم که توانایی اعتبارسنجی خودکار برای تخصیص اجازه دسترسی به افراد با استفاده از تکنولوژی‌های مختلفی را داشته باشند. از جمله این تکنولوژی‌ها می‌توان به سیستم‌های تشخیص چهره و یا NFC اشاره کرد.

درب شیشه‌ای اتوماتیک دربی است که با کمک یک سنسور چشمی و موتور اتوماتیک، بدون نیاز به دخالت انسانی مسیرهای عبور و مرور را مسدود و یا باز می‌نماید. از انواع درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک می‌توان به انواع کشویی، تلسکوپی، منحنی یا قوسی، تاشو یا اتوبوسی و درب‌های دوار اشاره کرد. در میان انواع درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای، نوع کشویی از محبوبیت خاصی برخوردار است. این درب‌ها به دلیل اینکه فضای کمی اشغال می‌کند و نصب، نگهداری و تعمیرات آن ساده تر است بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه کار درب شیشه ای اتوماتیک

باز کردن درب‌های شیشه ای اتوماتیک به صورت دستی نبوده و نیازی به باز و بسته کردن ندارد. به دلیل نحوه کار درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک صرفه‌جویی در انرژی، امنیت بیشتر و همچنین بهداشت اتفاق می‌افتد. نحوه کار درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک به این صورت است که با فعال‌سازی سیگنال به وسیله سنسورها درب باز می‌شود و باعث فعال شدن دنده می‌شود تا تسمه و قرقره هدایت شوند.

درب شیشه‌ای اتوماتیک انواع مختلفی دارد؛ اما دو تا از پرکاربرد‌ترین آنها در زیر آمده است:

 • درب شیشه ای اتوماتیک تلسکوپی: این درب‌ها با ابعاد ورودی تا 6 متر و ارتفاع تا 3 متر، شبیه به درب‌های کشویی هستند و به صورت افقی باز و بسته می‌شوند. وضعیت این درب‌ها باز، دائم بسته، نیمه باز، دائم باز و ورود و خروج ممنوع است.
 • درب شیشه ای اتوماتیک اسلایدینگ: نحوه کار درب شیشه‌ای اسلایدینگ به این صورت است که در امتداد مسیر قابهای فلزی و چوبی و وینیلی در پایین و بالا قرار می‌گیرند و حرکت می‌کنند.

انواع درب شیشه ای اتوماتیک

پرکاربردترین درب‌های اتوماتیک (برقی) شیشه‌ای به شرح زیر است:

 • درب اتوماتیک شیشه‌ای ریلی (automatic sliding glass door)
 • درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی (Telescopic Automatic Doors)
 • درب اتوماتیک شیشه‌ای گردان (automatic revolving glass door)
 • درب اتوماتیک شیشه‌ای کرو (automatic curve glass door)
 • درب شیشه‌ای اتوماتیک تاشو (automatic folding glass door)
 • درب اتوماتیک شیشه‌ای سوئینگ (automatic swing glass door)

درب اتوماتیک شیشه ای کرو (منحنی)

درب اتوماتیک کرو یکی از انواع رایج درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای است؛ نام‌های مختلفی همچون درب اتوماتیک قوسی، درب شیشه‌ای اتوماتیک گرد و درب شیشه‌ای اتوماتیک نیم دایره دارد. درب اتوماتیک کرو عموما در فضاهایی کاربرد دارد که نیاز به بیشترین عرض بازشو داشته باشد یا اینکه بنا به شکل گرد و قوس دار طراحی شده باشد.قوس دار و گرد باشد، در چنین شرایطی با استفاده از درب اتوماتیک شیشه‌ ای کرو ظاهر و زیبایی ساختمان و فروشگاه‌ها چندین برابر می‌شود.

این نوع درب اتوماتیک قوس‌دار برای مکانهایی مثل فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای، مراکز خرید، هتل‌ها و ساختمان‌های تجاری بسیار مناسب بوده و زیبایی منحصر به فردی را به ظاهر ساختمان می‌بخشد. به طور کلی درب اتوماتیک قوسی از دو درب کشویی خمیده تشکیل شده است و دارای ویژگی‌هایی همچون تنظیم سرعت درب، کم صدا بودن، کاهش هدر رفتن انرژی، کاهش آلودگی صوتی و محیطی بسیار موثر واقع شده است.

در نهایت در اتوماتیک منحنی ورودی‌های منحصر به فرد و شیکی را بدون از دست دادن قابلیت کشویی درب ایجاد کرده و  امکان طراحی، ساخت و نصب درب اتوماتیک کرو با انحنای سفارشی، قوس 180 درجه و به صورت دایره کامل را شامل می‌شود.

درب اتوماتیک شیشه ای کرو

درب اتوماتیک شیشه ای گردان

درب اتوماتیک شیشه‌ای گردان  به عنوان درب برقی لاکچری و گران قیمت به شمار می‌رود و مصرف کنندگان آن هر روز در حال افزایش می‌باشد. همانند تمام درهای شیشه‌ای اتوماتیک، این مدل نیز با به کارگیری سنسور‌های مختلف، موتور و اپراتور به صورت اتوماتیک باز و بسته می‌شوند و بدون دخالت دست یا نیرو فیزیکی همچون هل دادن، با ورود افراد به داخل کابین درب برقی، خود به خود شروع به چرخش می‌کند.

این درب هوشمند به گونه‌ای ساخته و طراحی می‌شوند که همیشه در حالت بسته قرار دارند و از این طریق امکان ورود و خروج هوای گرم و سرد وجود نخواهد داشت و برای صرفه ‌جویی در مصرف انرژی بسیار حائز اهمیت است. به صورت پیش فرض درب اتوماتیک گردان در حالت عادی ساکن است و با حین ورود کاربرد به داخل درب اتوماتیک، درب شروع به حرکت می‌کند و پس از خارج شدن از درب، مجدد تا وارد شدن فرد دیگری ساکن خواهد ماند.

دقت داشته باشید درب اتوماتیک شیشه‌ای گردان به عنوان یک درب گران قیمت به شمار می‌رود و اکثرا در مکان‌های لوکس مورد مصرف قرار می‌گیرد. اما در عین حال در شیشه‌ ای اتوماتیک گردان برای صرفه‌جویی انرژی، بهترین رتبه را نسبت به سایر درب‌های شیشه‌ای دارد.

درب اتوماتیک شیشه ای گردان

درب اتوماتیک شیشه ای تاشو

یکی از انواع رایج درب اتوماتیک که اکثرا در مکان‌های کم عرض مورد استفاده قرار می‌گیرد، تاشو می‌باشد. درب اتوماتیک شیشه ای تاشو را می‌توان به گونه‌ای طراحی نمود که فقط به یک جهت باز و بسته شود. همینطور برای مکانهایی که تردد زیادی دارد، مناسب بوده و حرکت آن روان و بدون هیچگونه صدا است.

این سیستم درب اتوماتیک در مکانهایی که به نسبت عرض دهنه نیاز به عرض بازشوی بیشتری است، مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای 80 درصد عرض دهنه بازشو مفید دارند.

ممکن است درب اتوماتیک شیشه ای تاشو را در ورودی هایی بیمارستانها، درمانگاه ها، فروشگاه ها، بانکها و ساختمان های خصوصی مشاهده کرده باشید. دقت داشته باشید درب‌های اتوماتیک شیشه ای تاشو بهترین و مناسب ترین درب برای معابر کوچک اما پر تردد می‌باشند و ویژگی‌هایی همچون سرعت عمل بالا و زیبایی ظاهری سبب شده است که میان مشتریان و متخصصان ساخت و ساز بسیار رایج و محبوب شود.

در نهایت با استفاده از درب شیشه‌ای اتوماتیک تاشو یا اتوبوسی، می‌توان از حداقل فضای ممکن برای ورودی، حداکثر استفاده را کرد زیرا که با جمع شدن تمامی درب های ورودی بر روی دیوارهای مجاور، تا 90 درصد ورودی برای عبور و مرور باز خواهد شد.

درب اتوماتیک شیشه ای تاشو

کاربرد درب اتوماتیک شیشه ای

همان طور که در ابتدا گفته شد درب اتوماتیک انواع مختلفی داشته که هر کدام از آن‌ها ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. به طور کلی در اتوماتیک شیشه ای برای افزایش رفاه انسان به وجود آمده‌اند تا فرایند رفت و آمد را آسان کنند. علاوه بر ایجاد سهولت در رفت و آمد، فرایند کنترل رفت و آمد را افزایش داده و همین امر سبب می‌شود تا امنیت بیشتری برای افراد شکل گیرد.

در شیشه ای اتوماتیک از نظر کاربرد به چهار دسته متفاوت دسته‌بندی می شوند که شامل صنعتی، ساختمانی، امنیتی، بانکی و رفاهی صنعتی، ساختمانی، رفاهی می شوند. به عنوان مثال کاربرد امنیتی درب های اتوماتیک شیشه ای در ساختمان‌های نظامی، پاسگاه‌ها، نیروگاه از جمله کاربرد استفاده از درب اتوماتیک امنیتی می‌باشد.

در فروشگاه‌ها، هتل‌ها، شهربازی‌ها و مراکز خرید این نوع درب‌های بسیار رایج است. کاربرد اصلی چنین دربی در این مکان‌ها تنها در سهولت رفت و آمد خلاصه می‌شود که عموما برای جلب رضایت مشتریان و مراجعین نصب و راه اندازی می‌شوند. البته تمام درب‌های  شیشه ای اتوماتیک برای صرفه‌جویی در انرژی بسیار حائز اهمیت است.

آخرین کاربرد درب شیشه‌ای اتوماتیک برای فضای‌های صنعتی همچون کارخانجات، آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید مهم نیست کدام درب شیشه ای اتوماتیک را برای نیاز خود تهیه کنید، تمامی انواع درب شیشه‌ای اتوماتیک سبب کاهش اتلاف انرژی می‌شود و  این نوع درب‌ها در فصول سرد سال، گرما ساختمان و در فصل‌های گرم سال، سرما و هوای مطبوع داخل ساختمان را حفظ می‌کند. در نهایت جذابیت ظاهری استفاده از این درب‌ها و همچنین سهولت در رفت و آمد بسیار حائز اهمیت است.

بهترین برند درب شیشه ای اتوماتیک

این درب ها برندهای بسیاری دارند که افراد با توجه به نوع مصرف، باید بهترین برند درب شیشه‌ای اتوماتیک را بیابند.

برند مارک تورمکس: این برند یک برند بسیار معروف است و به یک شرکت بزرگ سوئیسی تعلق دارد. بهترین برند درب اتوماتیک شیشه‌ ای را شاید همین برند نام برد. این برند سوئیسی در کشور ما طرفداران زیادی دارد. درب شیشه‌ای اتوماتیک این شرکت دارای قطعات بسیار با کیفیت و سیستم قدرتمند است.

برند مارک لابل: در بین شرکت‌های تولید کننده درب شیشه‌ای اتوماتیک که در ایتالیا حضور دارند این برند را بهترین برند درب شیشه‌ ای اتوماتیک در ایتالیا می‌توان نام برد. درب‌های این شرکت دارای کیفیت بسیار زیاد و قدرت زیاد است که همین امر باعث محبوب شدن در ایران است.

برند مارک بارزانته: نام این برند را در برندهای موتور کرکره برقی هم می‌شنوید. این برند متعلق به یک شرکت ایتالیایی است و کیفیت بسیار زیادی دارد. همچنین از این برند در انواع ساختمان‌ها استفاده می کنند.

برند مارک فک: این شرکت درب هایی در نوع تلسکوپی و ساده اما با بالاتربن استاندارد تولید می‌کند. درب‌های شیشه‌ای این شرکت بالاترین کیفیت را دارند.

مزایای استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای

مزایای استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای

درب اتوماتیک شیشه ای می‌تواند برای مصرف کننده دارای مزایای زیادی باشد. از جمله‌ این مزایا باید به مواردی همچون این بندها اشاره کرد.
• بهینه‌سازی مصرف انرژی درون ساختمان
• سهولت استفاده و رفت و آمد
• بهبود وجهه‌ ساختمان خصوصا در اماکن تجاری با استفاده از درب اتوماتیک شیشه‌ ای
• بالا بردن بهداشت عمومی با جلوگیری از لمس دستگیره درب
• کنترل ورود و خروج و مسدودسازی از راه دور
علاوه بر این نکات، امنیت ملک نیز با استفاده از این درب‌ها به طرز قابل توجهی بهبود خواهد یافت. درب‌های اتوماتیک از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین تجهیزاتی است که می‌توانید از آنان برای هوشمندسازی ساختمان بهره ببرید.

مراحل تعمیر درب شیشه ای اتوماتیک چگونه است؟!

با در نظر گرفتن مدل‌های مختلف درهای شیشه ای اتوماتیک استفاده شده در بازار و موتورهای استفاده شده در آنها، می‌توان امر تعمیر درب اتوماتیک شیشه‌ ای را کمی پیچیده تعریف کرد. در صورت خرابی هر دستگاه، کارشناس عیب‌یابی باید تمامی موارد ممکن را مورد بررسی قرار دهد سپس اقدام به دستورالعمل های تعمیری کند. بدلیل اهمیت آشنایی با برند‌های مختلف درب شیشه‌ای اتوماتیک، استفاده از یک کارشناس با تجربه امری ضروری به نظر می‌آید. در ادامه به بررسی 2 مورد از مشکلات رایج درب شیشه‌ای اتوماتیک میپردازیم.

تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای – ریل و نگهدارنده دستگاه

کارشناس عیب‌یابی این عمل را که بیشتر به قصد سرویس درب اتوماتیک شیشه ای شما صورت می‌گیرد، جزء اقدامات اولیه می‌داند و به آن رسیدگی می‌کند؛ معمولا خرابی در بخش ریل و کاور بشدت نادر است و در دسته تعمیر این درب‌ها قرار نمی‌گیرند، چراکه تنها دلیل نقص در این ناحیه می‌تواند به دلیل سایش ایجاد شده در استفاده طولانی مدت از دستگاه باشد. در صورت جدی نبودن مشکل ریل، کارشناس عیب‌یابی تنها با روغن‌کاری این ناحیه به بهبود وضعیت درب اتوماتیک شیشه‌ ای شما می‌پردازد.

تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای – موتور دستگاه

همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره شد، با توجه به تنوع بالا در اجزای مختلف این درب‌ها، مشکلات ایجاد شده برای آنها نیز منحصر به فرد بوده و برای تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای قسمت موتور، نیاز به متخصص این حرفه است، چراکه پروسه عیب‌یابی موتور تا رفع آن نیاز به شخصی کاملا فنی دارد.

محاسبه قیمت درب اتوماتیک شیشه ای

قیمت درب اتوماتیک شیشه ای می‌توانند متأثر از عوامل گوناگونی باشد. این عوامل شامل کشور سازنده‌ محصول، جنس اجزای آن، نوع فریم، پهنای دهانه درب، میزان مواد مصرفی، سفارشی‌سازی ابعاد مورد نظر یا درج طرح بر روی شیشه باشد.

لیست قطعات درب شیشه ای اتوماتیک

مهم‌ترین قطعاتی که در درب‌های اتوماتیک به کار برده می‌شوند، شامل موارد زیر هستند.
• اپراتور
• شیشه سکوریت
• کاور فلزی از جنس آلومینیوم یا استیل ضد زنگ
• موتور محرکه (مشابه موتور کرکره برقی)
• قفل برقی
• باتری اضطراری
• منبع تغذیه
• چیپ کنترل
در این میان مهم‌ترین قطعه‌ به کار رفته در درب اتوماتیک شیشه‌ ای ، قطعه‌ی به نام اپراتور است. این قطعه خود به تنهایی از مؤثرترین اجزایی است که مستقیما در تعیین هزینه‌ نهایی درب اتوماتیک نقش خواهد داشت.
قطعه‌ی مهم دیگر، موتور درب اتوماتیک شیشه ای است. معمولا نوع موتور مورد استفاده در درب‌های اتوماتیک، موتورهای تک فاز است. در این موتورها باید توجه داشت که حتما توانایی راست و چپ‌گردی تأمین شده باشد. این عملکرد معمولا با تعبیه دو سیم‌ پیچ و دو مدار خازن سری با آن سیم‌پیچ‌ها به دست می‌آید.
این موتورها را می‌توان با سیم‌های خروجی از آنان از دیگر مدل‌ها تمییز داد. سیم‌های خروجی در این مدل‌، چهارتایی بوده که جز سه سیم فاز، نول و اتصال به زمین یکی سیم مشترک جهت اتصال به مدار به شمار می‌رود.
از دیگرعوامل بسیار تأثیرگذار در قیمت نهایی درب اتوماتیک، ابعاد چارچوب پروژه است. بدیهی است که با افزایش اندازه‌ درب اتوماتیک شیشه‌ ای، قیمت نهایی تمام شده نیز افزایش خواهد یافت.

محاسبه قیمت فریم و شیشه

فریم و شیشه درب‌ها هم در قیمت درب‌ شیشه‌ای اتوماتیک تاثیر گذار است. ارتفاع استاندارد فریم درب‌های شیشه‌‌ای 220 سانتی‌متر می‌باشد. البته می‌توان ارتفاع درب اتوماتیک را اندکی بزرگ‌تر در نظر گرفت؛ ولی اگر ارتفاع را خیلی بلند بگیریم، در دراز مدت درب خراب می‌شود.

 • جنس فریم:جنس فریم‌ها به سه صورت رنگ الکترو استاتیک، آبکاری شده آنودایز و روکش استیل در بازار ارائه می‌شود.
 • ضخامت فرم: عموماً ضلع‌های افقی درب شیشه‌‌ای ضخیم‌تر‌‌ و ضلع عمودی آن باریک‌تر است. (نصب درب اتوماتیک شیشه‌ ای ، قیمت درب اتوماتیک شیشه‌ ای با گارانتی و خدمات پس از فروش در سال 1400. طراحی و نصب انواع درب اتوماتیک شیشه‌ ای متین هوشمند.) فریم‌ها با ضخامت استاندارد 8×6، 8×3 و 6×3 سانتی‌متر ساخته می‌شود. برای محاسبه حدود قیمت، ابتدا بررسی کنید چند عدد فریم نیاز دارید؛ سپس نوع فریم را انتخاب کنید. حالا با کمک فرمول پایین می‌توانید حدود قیمت درب اتوماتیک شیشه‌ای را به دست آورید.

تعداد فرم × قیمت فرم

 • محاسبه هزینه شیشه مورد نیاز:

عرض(متر) × ارتفاع(متر) × قیمت شیشه

مطالعه بیشتر: قیمت کرکره برقی چگونه محاسبه می‌شود؟

محاسبه قیمت درب اتوماتیک شیشه ای

نصب درب اتوماتیک شیشه ای

درب اتوماتیک شیشه‌ای با توجه به ظاهر جذاب و ساده‌ای که دارد، به روشی طراحی و پیاده‌سازی شده است که امنیت را برای افراد و محیط های کاری به خوبی فراهم می‌کند و یکی از روش‌های مناسب برای کنترل انرژی محیط است. علاوه بر آن این نوع درب فاقد دستگیره است؛ به همین دلیل به حفظ ایمنی و سلامت افراد در اماکن پرتردد کمک می‌کند.

جمع بندی

همچنین یک روش ایده‌آل برای بازسازی و تغییر نمای ساختمان‌ها یا مجتمع‌های بزرگ مسکونی است، در نتیجه تنها کاربرد آن در ادارات، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها و مراکز بزرگ خرید و فروش نیست. برخلاف ظاهر ساده‌ای که در شیشه‌ای اتوماتیک دارد، مزیت‌های زیاد آن باعث ایجاد سهولت و آرامش برای افراد خواهد بود. اگر قصد خرید درب اتوماتیک شیشه‌ ای را دارید، متین هوشمند آماده‌ ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به همراه نصب و ضمانت به شماست. برای کسب مشاوره خرید همین امروز تماس بگیرید.

سوالات متداول در مورد درب اتوماتیک شیشه ای

اصالت موتور دانکر را چگونه تشخیص دهیم؟

کارخانه تولید موتور دانکر در آلمان می‌باشد. موتورهای دانکر از کیفیت بالایی برخوردار هستند. در موتورهای اصلی دانکر مشخصات موتور روی بدنه محصول حک شده و نام دانکر موتور در داخل بدنه ریخته گری شده است. شما به راحتی می‌توانید شماره سریال موتور را برای شرکت دانکر ایمیل کرده و از صحت اصالت کالای خود مطمئن شوید.

برای تعمیرات درب اتوماتیک شیشه ای باید به کجا مراجعه کنیم؟

بهترین تعمیر کننده معمولا همان عرضه کننده‌ی تجهیزات اولیه می‌باشد. در صورت عدم دسترسی، متین هوشمند آماده‌ی ارائه هر گونه خدمات تعمیرات درب‌های اتوماتیک است.

4.7/5 - (11 امتیاز)

18 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.