چشمی درب هوشمند شیشه ای

خرید درب اتوماتیک شیشه ای ، خریدی تخصصی است و قبل از هرگونه تصمیم گیری، نیازمند مطالعه و تحقیق است. از مهم ترین اجزای درب اتوماتیک، چشمی درب هوشمند شیشه ای است که تنظیم و راه اندازی آن نیازمند دانش کافی و نگاهی تخصصی است. در این مقاله سعی کرده‌ایم راهنمایی جامع در خصوص درب اتوماتیک شیشه ای بدهیم. 

مزایای درب اتوماتیک شیشه ای چیست؟

  • صرفه جویی در انرژی 
  • حفظ نظافت محیط
  • راحتی در ورود و خروج 

اصلی‌ترین رابط ساختمان و مکان مرتبط با آن، درب است. درب ورودی و خروجی طی سالیان سال دچار تغییرات بسیاری شده است و امروزه به شکل‌های متعددی در‌امده است. منظور از درب اتوماتیک دربی است که باز و بسته شدن آن به صورت اتوماتیک و خودکار انجام می‌شود. این مورد در کرکره برقی پارکینگ نیز اهمیت بسیاری دارد.

اجزای درب شیشه ای اتوماتیک

  • موتور درب اتوماتیک شیشه ای
  • کنترل باکس درب اتوماتیک شیشه ای
  • چشمی درب هوشمند شیشه ای

در این مقاله قصد داریم در خصوص چشمی درب هوشمند شیشه ای به طور کامل صحبت کنیم.

محل قرار گیری چشمی درب هوشمند شیشه ای

چشمی درب هوشمند شیشه ای چیست؟

فتوسل یا چشمی درب هوشمند شیشه ای، سنسوری برای تشخیص ورود و خروج افراد است. هم‌چنین اصلی‌ترین اجزای استفاده شده در درب شیشه ای اتوماتیک است، که نتیجه استفاده از آن، امنیت بیشتر برای درب و مراجعین است.

چشمی درب اتوماتیک از دو قطعه سیاه رنگ تشکیل شده است که در چهارچوب درب نصب می‌شوند. فتوسل ( چراغ سنسوردار ) یا چشمی درب هوشمند شیشه ای از دو بخش فرستنده و گیرنده تشکیل شده است؛ که اصطلاحا به آن TX گفته می‌شود و به گیرنده، RX گفته می‌شود. از این دو بخش، یعنی فرستنده و گیرنده، دو جفت در ساختار چشمی درب اتوماتیک بکار رفته است. جفت اول آن در چشمی درب اتوماتیک تنظیم شده است. جفت دوم آن در ساختار اصلی لت‌ها اجرا می‌شود. 

نکته بسیار مهم در نصب چشمی درب هوشمند شیشه ای، این است که چشمی‌ها باید دقیقا روبروی هم باشند تا در ارسال کد باز و بسته شدن درب وقفه‌ای نیفتد. عمل باز و بسته شدن درب، توسط سنسور‌های به‌کار رفته در چشمی‌ها صورت می‌گیرد. تفاوت شاخص یک چشمی درب هوشمند شیشه ای با سایر چشمی ها در نوع سنسور به‌کار رفته در آن است.

مطالعه بیشتر: فروش کرکره برقی در متین هوشمند

انواع چشمی درب هوشمند شیشه ای 

همانطور که گفته شد تفاوت چشمی درب اتوماتیک در نوع سنسور بکار رفته در آن است. انواع این سنسور‌ها به شرح زیر است:

  • سنسور مادون قرمز اکتیو، چشمی درب هوشمند شیشه ای 

در سنسور مادون قرمز درب اتوماتیک شیشه ای از نور مادون قرمز برای عملکرد باز و بسته شدن درب استفاده می‌شود. هنگامی که متحرک به درب نزدیک می‌شود، خط فرضی که توسط نور مادون قرمز شکل گرفته است، شکسته می‌شود و درب باز می‌شود.

  • سنسور مادون قرمز پسیو چشمی 

عملکرد سنسور مادون قرمز پسیو درب اتوماتیک شیشه ای با سنسور مادون قرمز اکتیو بسیار مشابه است و تنها تفاوت این دو در به‌کارگیری حرارت در کنار اشعه مادون قرمز است که در بالا رفتن حساسیت درب‌ها هنگام باز شدن بسیار موثر است.

  • سنسور مایکروویو 

در این سنسور از موج الکترومغناطیسی برای ارسال کد باز و بسته شدن درب استفاده شده است. به این شکل که چشمی‌ها هر دو طول موج یکسانی را ارسال می‌کنند و هنگامی که متحرکی در این بین قرار بگیرد، موج برگشتی از سنسور دوم متفاوت خواهد بود و به این شکل درب به صورت اتوماتیک برای شخص در حال گذر باز می‌شود.

مطلب پیشنهادی: درب شیشه ای برقی اتوماتیک

ارتفاع مناسب برای نصب چشمی درب هوشمند شیشه ای

ارتفاع استاندارد نصب چشمی درب اتوماتیک چیست؟ 

چشمی درب هوشمند شیشه ای، متناسب با ارتفاع درب نصب می‌شود. چرا که چشمی درب هوشمند شیشه ای بالای درب اتوماتیک نصب می شود و موقعیت نصب آن متغیر است و با هر فضایی امکان جابجایی دارد.

مکان نصب چشمی‌ها در دو طرف درب است و معمولا در چارچوب قرار می‌گیرند. در چشمی درب شیشه ای اتوماتیک، گیرنده و فرستنده‌ای طراحی شده است که در هنگام نصب دقیقا روبروی هم قرار می‌گیرند. در ابتدا فرستنده اشعه‌ای صادر می‌کند و گیرنده آن را دریافت می‌کند و بعد از آنالیز آن اگر مانع و متحرکی در این بین وجود داشته باشد، پیام توقف را ارسال می‌کند و یا پیام حرکت معکوس را می‌فرستد. 

کلام آخر 

در هنگام انتخاب درب هوشمند شیشه ای از مشخصه‌های بسیار مهم که نیازمند حساسیت بیشتری در انتخاب است، چشمی درب هوشمند شیشه ای است. امروزه شرکت‌های متعددی در زمینه ارائه خدمات و محصولات درب اتوماتیک شیشه‌ای فعالیت می‌کنند و انتخاب بهترین درب با مشخصات استاندارد شاید مشکل باشد. متخصصین متین هوشمند آماده ارائه مشاوره و راهنمایی در خصوص خرید بهترین درب اتوماتیک شیشه ای و هم‌چنین تعمیرات درب اتوماتیک ، برای محیط شما هستند. 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.