نگاهی کلی بر درب اتوماتیک صنعتی

امروزه در بیشتر کارخانه‌ها، سوله‌ها، مکان‌های صنعتی بزرگ و مکان‌هایی که ماشین‌آلات صنعتی در آنها زیاد رفت و آمد دارند، استفاده از درب اتوماتیک صنعتی امری طبیعی و لازم است. درب های اتوماتیک صنعتی بیشتر برای محل‌هایی مناسب است که با محدودیت فضا در عرض ورودی خود مواجه نیستند.

این درب ها دارای موتورهای پرقدرتی هستند که در ریل‌های آنها نصب شده است و قادر به باز و بسته کردن لنگه درب‌های بسیار بزرگ می باشد. در ورودی کارخانه‌ها و مکان‌های صنعتی از کرکره برقی پارکینگ با موتور کرکره برقی ساید نیز استفاده می‌کنند، اما در فضاهای بزرگ بیشتر از درب‌های اتوماتیک صنعتی استفاده می‌شود.

درب اتوماتیک صنعتی چیست؟

درب اتوماتیک صنعتی دارای ابعاد بزرگ هستند که در کارخانجات، سوله‌ها، انبارها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. این درب‌ها انواع مختلفی دارند که شامل درب‌های کرکره ای، سکشنال، ریلی، فولدآپ و غیره می‌شود. درب اتوماتیک صنعتی بیش از هر چیزی برای استفاده در واحدهای صنعتی، پارکینگ‌های خودرو، مکان‌هایی که در آنها هواپیما نگهداری می‌شود و در کل محل‌هایی که در آنها در به صورت مکرر باز و بسته می‌شود توصیه می‌شوند. این درب‌ها دارای ضریب اطمینان بالا، ایمنی حداکثری، دوام عالی، کیفیت و ماندگاری بالا هستند. جنس به کار رفته در آن معمولا آلومینیوم است.

انواع درب اتوماتیک صنعتی

درب های اتوماتیک صنعتی انواع مختلفی دارند که به شرح زیر می‌باشند:

انواع درب اتوماتیک صنعتی

درب اتوماتیک صنعتی کشویی

درب صنعتی کشویی یا ریلی دارای سیستم انتقال قدرت گیربکسی است که به دو صورت می‌باشد، شانه‌ای و زنجیری. موتور این نوع درب‌ها سه فاز است. جنس سازه‌‌های درب، از ورقه‌های فلزی است و تیغه‌ها از جنس آلومینیوم هستند. استفاده از درب های اتوماتیک صنعتی کشویی امروزه بسیار رواج پیدا کرده و افراد بسیاری برای کارخانجات و سوله‌های خود از این نوع درب‌ها استفاده می‌کنند. سیستم خلاص‌کن در این درب‌ها به صورت دسته ای می‌باشد. کلاچ‌هایی در درب اتوماتیک صنعتی کشویی به کار رفته است که به دو صورت هیدرولیکی و مکانیکی می‌باشد.

این درب‌ها قابلیت نصب باطری ذخیره کننده دارند، بنابراین در زمان‌های قطعی برق این باطری ها با استفاده از برقی که در خود ذخیره کرده‌اند می‌توانند درب را باز و بسته کنند. قابلیت دیگر آن، این است که می‌توان سرعت باز و بسته کردن آن را کنترل کرد؛ به این صورت که از روی تابلو فرمان، آن را روی حالت موتور دو سرعته یا موتور تک سرعته تنظیم کرد. همچنین دارای حسگری است که مانع از برخورد به اجسامی که در راه آن قرار گرفته‌اند می‌شود.

درب صنعتی کرکره ای

یکی دیگر از انواع درب صنعتی، درب اتومات کرکره‌‌ای است که همان طور که از اسمش معلوم است، به صورت کرکره‌‌ای باز و بسته می‌شود و به آن درب اتوماتیک صنعتی رول آپ نیز می‌گویند. درب صنعتی کرکره‌ای با توجه به وزن، ابعاد و نوع تیغه به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود. این درب‌ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و کاملا مستحکم و ایمن می‌باشند. درب کرکره‌ای صنعتی را می‌توان پرکاربردترین درب صنعتی جهان دانست.

درب اتوماتیک صنعتی سکشنال

درب های اتوماتیک صنعتی سکشنال

درب اتوماتیک سکشنال یکی از انواع درب‌ های اتوماتیک صنعتی است که بیشتر مناسب فضاهای کوچک است که دارای محدودیت عرضی هستند. مهم‌ترین ویژگی این نوع درب‌ها قابلیت جمع شوندگی آنها زیر سقف ورودی های با عرض کم است.

درب اتوماتیک صنعتی فولد آپ

درب اتوماتیک صنعتی فولدآپ بیشتر برای ورودی‌هایی با ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. مانند آشیانه هواپیماها. جنس این نوع درب معمولا از جنس PVC است و دارای انعطاف‌پذیری بالایی است. الگوی حرکتی این نوع درب‌ها به درب‌های رول آپ بسیار شبیه است اما سرعت آنها کمتر است و طراحی متفاوتی دارند.

جمع بندی

آنچه در این مقاله آوردیم انواع درب اتوماتیک صنعتی و کاربردهای هر کدام بود. پرکاربردترین درب صنعتی، نوع کرکره‌ای آن است که به آن درب اتوماتیک رول آپ نیز گفته می‌شود که این درب‌ها بسیار مقاوم، مستحکم بوده و دارای امنیت بسیار بالایی نیز هستند. همچنین انواع مختلف دیگر درب اتوماتیک صنعتی را معرفی کردیم تا با شناخت بهتر نسبت به آنها، انتخابی راحت‌تر و درست‌تر داشته باشید.

سوالات متداول

درب رول آپ صنعتی چیست؟

درب رول آپ صنعتی همان درب صنعتی کرکره ای است که به آن رول آپ نیز می گویند.

قیمت درب اتوماتیک صنعتی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت درب صنعتی به عوامل مختلفی از جمله نوع درب (ریلی، سکشنال، فولد آپ و غیره)، سایز درب، وزن درب و غیره بستگی دارد.

خرید کرکره برقی با قیمت مناسب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.