هنگر درب اتوماتیک

یکی از قسمت‌های اصلی در درب‌های اتوماتیک، هنگر درب اتوماتیک نام دارد. همان‌طور که می‌دانید در سال‌های اخیر صنایع مربوط به ساخت و ساز نسبت به دهه‌های گذشته تغییرات بسیاری داشته است. این تغییرات و پیشرفت تکنولوژی موجب شده است که امروزه در پروژه‌های ساختمانی شاهد به وجود آمدن سازه‌هایی باشیم که بخش‌های گوناگون آن تکنولوژی محور هستند. از نمونه این فناوری‌ها می‌توان به ساخت پنجره های دوجداره، درب‌های اتوماتیک و… اشاره کرد.

هدف استفاده از این نوع سازه‌ها آسان‌تر کردن زندگی برای افراد است. امروزه درب‌های اتوماتیک جایگزین درب های قدیمی شده‌اند. این نوع درب‌ها نیاز به باز و بسته شدن فیزیکی ندارند و زندگی را برای افراد راحت‌تر و لذت بخش‌تر می‌سازند. استفاده از درب اتوماتیک شیشه‌ای فقط به ساختمان‌های مسکونی محدود نمی‌شود، بلکه می‌توان آن‌ها را در همه ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و… مشاهده کرد. هنگر درب اتوماتیک به عنوان یکی از بخش‌های اصلی این نوع درب‌ها از اهمیت بالایی در ساختار و عملکرد آن‌ها برخوردار است. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم؛ تا انتها با ما همراه باشید.

هنگر درب اتوماتیک چیست؟

هنگر درب اتوماتیک که اصطلاحا به آن غلتک هم گفته می‌شود، از اجزای اصلی درب های اتوماتیک به شمار می‌آید. اگر با زبانی ساده و به شکل خلاصه به توصیف هنگر درب اتوماتیک بپردازیم، باید گفت هنگر قطعه‌ای اساسی است که از دو یا سه غلتک تشکیل شده است و وظیفه‌ این قطعه در سیستم درب اتوماتیک، ایجاد حرکت روان درب بدون بروز سر و صدا می‌باشد. هنگر در ساختار درب اتوماتیک از قسمت تسمه به لنگه‌های متحرک درب اتوماتیک متصل است.

بنابراین می‌توان گفت هنگر درب اتوماتیک یکی از قطعات حیاتی در انواع این درب‌ها محسوب می‌شود. همان‌طور که می‌دانید درب های اتوماتیک درب‌هایی هستند که بدون دخالت و استفاده از دست، می‌توانند باز و بسته شوند. در واقع حساسیت حسگر و چشمی‌ درب هوشمند شیشه ای، که بالای درب نصب شده‌اند، نسبت به حرکت افراد یا اشیاء، باعث باز و بسته شدن درب اتوماتیک می‌شود.

ساخت هنگر درب اتوماتیک از مواد اولیه بسیار باکیفیت و مقاوم صورت می‌گیرد تا قادر به تحمل وزن لت‌ها باشد. همچنین با گذشت زمان در اثر حرکت زیاد، دچار هرگونه آسیب مانند اصطکاک، ساییدگی و … نشود. می‌توان با کمک هنگرها ارتفاع درب را تنظیم نمود تا موجب عدم تماس فریم لت‌ها با بدنه درب اتوماتیک شد. به این ترتیب با وجود هنگر، درب بدون برخورد با لت‌ها حرکت می‌کند. همچنین هنگر باعث ایجاد و حفظ تعادل درب در زمان حرکت بر روی ریل می‌شود.

مزایای وجود هنگر درب شیشه ای اتوماتیک

با توجه به آن‌چه گفته شد؛ از مزایای وجود هنگر درب شیشه ای اتوماتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمک به حرکت روان، آرام و بی‌صدای درب اتوماتیک
  • مقاومت و استحکام بسیار بالا در برابر وزن درب اتوماتیک: به دلیل اینکه هنگرها از متریال بسیار با کیفیتی ساخته می‌شوند، می‌توانند وزن بالایی را تحمل کنند و در برابر انواع ضربه یا فشار فیزیکی از خود مقاومت خوبی نشان دهند.
  • همچنین هنگر‌ها موجب حرکت متعادل و صاف درب بر روی ریل می‌شوند و باعث می‌شوند که لنگه‌های درب در هنگام حرکت از ریل خارج نشوند.
  • علاوه بر مزایای فوق، با استفاده از هنگر می‌توان اندازه و فاصله‌ی درب را مشخص کرده و آن را تنظیم نمود که این یکی از ویژگی‌های کاربردی هنگر می‌باشد.

بنابراین به طور کلی می‌توان گفت، هنگر درب شیشه‌ای اتوماتیک با وجود طراحی پیشرفته و کاربردی و ساخته شدن از متریال باکیفیت به طور مستقیم موجب افزایش طول عمر درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای می‌شود. زیرا هنگر با ایجاد حرکت روان درب، باعث می‌شود اصطلکاک کمتر شده و به این ترتیب طول عمر درب افزایش می‌یابد.

مزایای وجود هنگر درب شیشه ای اتوماتیک

نحوه کارکرد هنگر درب اتوماتیک

همان طور که ممکن است تا به حال دیده باشید، درب‌های اتوماتیک از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و حرکت و باز و بسته شدن لت‌های در به هماهنگ بودن و سلامت کامل تمام قسمت های درب بستگی دارد. هنگر درب اتوماتیک هم نمی‌تواند به تنهایی کار خاصی انجام دهد و عملکرد و حرکت آن به حرکت سایر قطعات درب اتوماتیک وابسته است.

درب‌های اتوماتیک به کمک یک سنسور تشخیص می‌دهند که درب چه زمانی باید باز یا بسته شود. هنگامی که فردی در مقابل درب اتوماتیک قرار می‌گیرد، سنسور درب متوجه حضور فرد می‌شود و برای باز شدن درب، پیامی را به قسمت کنترل باکس ارسال می‌کند. پس از دریافت شدن پیام، فرمان باز شدن درب ارسال می‌شود.

سپس ارسال دستور حرکت به موتور انجام شده و موتور نیروی الکترونیکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کند. پس از آغاز حرکت موتور، ریل نیز به صورت همزمان حرکت می‌کند. بعد از حرکت ریل، لت‌های متحرک درب اتوماتیک نیز به حرکت در می آیند. علت این امر این است که هنگر درب اتوماتیک از یک سمت به ریل وصل شده است و از طرف بالا از طریق خار هنگر به لت متحرک درب اتوماتیک وصل است.

موتور درب از طریق دنده شانه ای که موجب وصل شدن تسمه به موتور می‌شود، به حرکت در می‌آید. نتیجه این امر جابجا شدن لت متحرک است. می‌توان با استفاده از ریموت کنترل تنظیمات مربوط به باز و بسته شدن و سرعت آن را انجام داد و با ارسال و رسیدن فرمان‌ها به کنترل باکس، این فرمان‌ها عملی خواهند شد.

نحوه کارکرد هنگر درب اتوماتیک

ساختار هنگر درب اتوماتیک

همان طور که پیش‌تر گفته شد؛ هنگر درب اتوماتیک از چندین غلتک شامل غلتک‌های کوچک و بزرگ ساخته شده است. معمولا این غلتک‌ها از جنس فلز، پلی آمید یا پلیمر باکیفیت تولید می‌شوند. به همین دلیل هنگر بسیار مقاوم و مستحکم است. غلتک‌های بزرگ و کوچک در هنگرها به طور مرتب کنار هم  قرار گرفته‌اند.

غلتک‌ بزرگ‌تر با تحمل وزن لت‌ها باعث حرکت درب اتوماتیک می‌شود. غلتک‌های کوچک‌ترهم موجب حفظ تعادل آن شده و از لرزش درب اتوماتیک شیشه ای در زمان حرکت جلوگیری خواهند کرد. همچنین به حرکت آسان و روان و ملایم درب کمک می‌کنند.

دقت داشته باشید که در مورد درب‌های اتوماتیک و قطعات آن مانند هنگر، باید از آن‌ها به خوبی نگهداری و مراقبت کنید. برای این کار باید به صورت سرویس دوره‌ای در دوره‌های ۶، ۴ و ۳ ماهه و در مدت زمان مشخص درب و قطعات آن را بررسی کنید.

این سرویس دوره‌ای شامل سرویس قطعات گوناگون درب اتوماتیک نظیر، هنگر درب اتوماتیک و … می‌شود. این کار باعث افزایش طول عمر قطعات نظیر هنگر شده و میزان خرابی درب شیشه ای اتوماتیک و قطعات آن را به حداقل ممکن کاهش می‌دهد.

ساختار هنگر درب اتوماتیکجمع بندی و سوالات متداول هنگر درب اتوماتیک

قطعات و اجزای دیگر درب های اتوماتیک شیشه ای کدامند؟

انواع درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای دارای قطعات مختلفی هستند. اکثر قسمت‌های تشکیل دهنده درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای شبیه به یکدیگر هستند اما در برخی جزئیات باهم تفاوت‌های کمی دارند. قسمت‌های تشکیل دهنده درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای شامل تسمه، موتور، قفل برقی، هرزگرد، کلید شستی، هنگر درب اتوماتیک، کنترل باکس، استابلایزر یا منبع تغذیه، ریل که موجب حرکت درب می شود، سنسور، لت‌های شیشه‌ای متحرک و ثابت، باتری پشتیبان برای قطع شدن برق، فریم که دور لت‌های شیشه‌ای قرار دارند، دهنه درب اتوماتیک و چشم الکترونیک یا فتوسل می‌باشد.

نحوه اتصال هنگر درب اتوماتیک به چه شکلی است؟

هنگام نصب درب اتوماتیک در قدم اول باید ریل سیستم را به صورت کامل و تراز شاقول به دیوار یا یک قوطی که از آن برای زیرسازی استفاده شده است، پیچ کنیم. اتصال پیچ به ریل باید به شکل هفت و هشت باشد. در زمان نصب هنگر دقت داشته باشید که سر پیچ‌ها به هنگرها در هنگام رفت و آمد هنگرها گیرنکند. پس از اینکه ریل نصب شد، هنگرها به لت درب شیشه‌ای وصل می‌شوند و باید با فاصله معین بر روی هر لت دو عدد هنگر وصل شود.

با پیشرفت فن آوری در زمینه ساخت درب‌های اتوماتیک امروزه دیگر نیازی به استفاده از دست برای باز کردن درب‌ها در بساری از فروشگاه‌ها یا سایر ساختمان‌ها وجود ندارد. یکی از قطعات اصلی درب‌های اتوماتیک که نقش مهمی در روانی و آسان شدن حرکت این درب‌ها ایفا می‌کند، هنگر درب اتوماتیک است.

به این قطعه مهم و اساسی غلتک نیز گفته می‌شود. همان طور که در این مقاله گفته شد، هنگر درب شیشه‌ای قطعه‌ای است که از چندین غلتک تشکیل شده است. هنگر باعث حرکت روان و بدون صدای درب اتوماتیک می‌شود و از آنجایی که از متریال بسیار باکیفیتی تولید می‌شود، می‌تواند وزن درب را به خوبی تحمل کند و از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است.

متخصصین متین هوشمند آماده ارائه مشاوره و راهنمایی در خصوص خرید بهترین درب اتوماتیک شیشه ای و هم‌چنین تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای ، برای محیط شما هستند. 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *