لرزش درب اتوماتیک شیشه ای

قبل از بررسی دلایل و رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ‌ای، باید به این نکته اشاره کنیم که درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک، از انواع بسیار پرطرفدار درب، بین عموم مردم هستند و از این درب‌ها، اغلب برای ورودی ساختمان‌های اداری، مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و غیره استفاده می‌شود. این درها در مدل‌های اسلایدینگ، گرد، نیمه گرد و تلسکوپی وجود دارند و تمام این مدل‌ها، ممکن است در هنگام حرکت، دارای لرزش و تکان‌هایی باشند.

این لرزش و تکان‌ها، گاهی بسیار شدید و آزاردهنده می‌شوند و صدای نامتعارفی نیز ممکن است تولید کنند. بعلاوه لرزش و تکان، بر اجزای تشکیل‌دهنده درب نیز تاثیر نامطلوبی دارد و باید حتما دلیل آن بررسی و رفع شود، در غیر این صورت، یک قطعه خراب، دومینو‌ وار، سایر قطعات سالم را نیز متاثر خواهد کرد.

قطعات درب اتوماتیک شیشه‌ای شامل: غلتک‌ها، شیارها یا ریل‌ها، پیچ‌های تنظیم غلطک، چفت‌ها و غیره هستند که کارکرد صحیح هر کدام، بر کل مجموعه تاثیر می‌گذارد. در ادامه، به بررسی دلایل لرزش و راهکارهای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای خواهیم پرداخت.

اما پیش از لازم می‌دانیم که شما را تا حدودی با مجموعه متین هوشمند آشنا کنیم. این مجموعه به عنوان یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین تولیدکنندگان انواع سایبان برقی ، درب اتوماتیک شیشه‌ای و کرکره برقی در ایران شناخته شده است که همواره با تولید و ارائه سازه‌های باکیفیت، توانسته تا به بهترین شکل ممکن، نیازهای مشتریان خود را برطرف کند.

آیا خودم میتونم رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای رو انجام بدم؟

دلایل لرزش درب شیشه ای اتوماتیک

همانطور که اشاره کردیم، این درب‌ها از قطعاتی تشکیل شده‌اند که ممکن است به مرور زمان، فرسوده شده یا آسیب ببینند و در ادامه، باعث لرزش درب شوند. برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه‌ ای، ابتدا باید دلیل تکان و لرزش را بیابید و سپس اقدام به رفع آن کنید. در ادامه به بررسی برخی از دلایل لرزش درب اتوماتیک شیشه‌ ای خواهیم پرداخت.

فرسایش هنگرهای پلاستیکی

یکی از دلایل لرزش درب برقی شیشه‌ای، فرسوده شدن غلطک یا هنگرهای آن است. این غلطک‌ها که از جنس پلاستیک هستند، در گذر زمان، کارایی اولیه خود را از دست می‌دهند و دچار فرسایش خواهند شد و این امر، باعث اختلال در کارکرد درب و لرزش آن، خواهد شد. دقت کنید، جنس غلطک‌ها ترجیحا از پلی‌آمید یا انواع پلاستیک مرغوب باشد تا برای مدت زمان بیشتری، بتواند عملکردی درست داشته باشد و دیرتر فرسوده و خراب شود.

اصولا عمر مفید این قطعات، اگر از جنس خوب و با کیفیتی باشند، در حدود ۵ سال است، اما باید اشاره کنیم که متاسفانه در بازار رقابتی حال حاضر، برخی تولیدکنندگان، اقدام به استفاده از غلطک‌هایی با جنس نامرغوب می‌کنند. برای همین، توصیه می‌شود، از برندهای معتبر و فروشگاه‌های متعهد، مانند متین هوشمند، اقدام به خرید درب اتوماتیک شیشه‌ای کنید. ضمن اینکه، ممکن است قیمت درب مرغوب بیشتر باشد، اما ارزش خرید را دارد؛ چرا که مدت بیشتری، عملکرد صحیح خواهد داشت و نیازی به تعمیر آن، پس از مدت کوتاهی نیست.

به موقع چک کردن درب

سفت یا شل بودن تسمه (یا عدم نصب صحیح تسمه)

تسمه در درب شیشه‌ ای اتوماتیک ، نیروی الکتریکی موتور را از حالت دورانی به حالت خطی تبدیل می‌کند و نیروی موتور را به غلطک‌ها منتقل می‌کند؛ در نتیجه این عمل، درب در مسیر افقی حرکت خواهد کرد. اتصال تسمه، از یک طرف به فولی دور موتور و از سمت مقابل، به هرزگرد درب است. در قسمت پایینی و بالایی نیز، غلطک به لنگه‌های درب، متصل است. چنانچه در مسیر حرکت درب، این تسمه، شل یا بیش از حد محکم بسته شده باشد؛ درب، هنگام حرکت، لرزش و تکان دارد.

تنظیم صحیح این تسمه، در مسیر انتقال نیرو از موتور به غلطک، نقش مهمی در ارتقای عملکرد درست درب برقی خواهد داشت. لازم به ذکر است که، کیفیت این تسمه نیز بسیار مهم است؛ به عنوان مثال، تسمه‌های پلاستیکی با جنس نامرغوب، خیلی زود در اثر فشار وارده، خراب و شل می‌شوند و باعث لرزش درب، خواهند شد.

عدم نصب صحیح راهنمای کف

راهنمای درب برقی شیشه‌ای، در واقع در قسمت پایین لت‌های متحرک، قرار دارد و باعث مهار درب در قسمت پایین و جلوگیری از خارج شدن آن از مسیر صحیح، می‌شود. در صورتی که این قطعه در جای صحیح قرار نگیرد، یا در اثر ضربه، بشکند، دیگر نمی‌تواند درب را درست هدایت کند؛ بنابراین درب در مسیر حرکتش، دچار مشکل خواهد شد و لرزش و تکان زیادی هنگام حرکت خواهد داشت.

تنظیم درست اتصالات کلاف درب
اگر نصب راهنمای کف درب، درست انجام نشده باشد و بیش از حد، شل یا سفت باشد، سکوریت اتوماتیک با لرزش های شدیدی مواجه خواهد شد که با صداهای ناهنجاری ممکن است ایجاد شود.

ارتفاع زیاد درب

درب برقی که ارتفاع آن زیاد باشد، در اصطلاح عامیانه، لنگر می‌اندازد و برای کنترل حرکت چنین دربی، باید هنگام تولید و اجرا، تدابیر لازم را لحاظ کرد. پس چنانچه بنا به دلایلی، مجبور به نصب درب برقی شیشه‌ای بسیار بلند هستید، حتما باید موارد فنی لازم در این زمینه را در نظر بگیرید تا درب هنگام حرکت، لرزش نداشته باشد.

سبک بودن درب

در صورتی که شیشه بکار رفته در درب اتوماتیک شیشه‌ای، ضخامت و جنس مناسبی نداشته باشد، یا فریم آلومینیومی، جنس نامرغوب و سبکی داشته باشد، درب هنگام حرکت، دچار لرزش و تکان خواهد شد. در واقع، زمانی که وزن شیشه درب، استاندارد نباشد، نمی‌تواند نیروی وارده از موتور را تحمل کند و پس از اعمال نیرو، شتاب زیادی گرفته و هنگام حرکت، به لرزه خواهد افتاد.

تنظیم نبودن قدرت یا سرعت موتور

هنگام تنظیم درب برقی شیشه‌ای، باید دقت کنید که نیروی تولیدشده بوسیله موتور، با درب و ویژگی‌های آن، هماهنگی و تطابق داشته باشد تا باعث حرکت نادرست و لرزش درب برقی نشود.

مطلب پیشنهادی: در صورتی که جهت تنظیم درب برفی محل خود، نیاز به دریافت اطلاعاتی دارید، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله تنظیمات درب شیشه ای برقی مراجعه کنید.

راهکارهایی برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای

پس از بررسی دلایل لرزش، راهکارهای لازم برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای را با هم مرور خواهیم کرد:

تنظیم نبودن قدرت یا سرعت موتور
درست انجام دادن تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای نیز، باعث افزایش طول عمر همه‌ی قطعات آن می‌شود.

سبک نبودن وزن درب

اگر لرزش درب برقی، ناشی از وزن کم آن باشد، برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای، باید فریم و شیشه‌ها تعویض شوند. راه دیگر برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای این است که، با استفاده از تسمه‌های آهنی و قرار دادن آن‌ها در فریم درب، باعث افزایش وزن آن شویم.

بلند نبودن ارتفاع درب

همانطور که اشاره کردیم، گاهی علت لرزش درب برقی، ارتفاع زیاد آن است. برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای در چنین حالتی، باید همان موارد قسمت قبل را اجرا کرد؛ یعنی فریم و شیشه‌ها را عوض کرد یا با جای دادن تسمه آهنی در فریم‌ها، کمی وزن درب را بیشتر کرد. در برخی موارد که به علت ارتفاع زیاد درب، موتور، قدرت کمی برای جابجایی درب دارد، باید موتور را تقویت کرد.

هنگام خرید درب اتوماتیک شیشه‌ای، دقت کنید که فریم درب، با قواره شیشه و ارتفاع آن، هماهنگ باشد. بعلاوه، از فریم‌های آلومینیومی فابریک و پهن به همراه شیشه سکوریت ۱۰ میل با جنس مرغوب، استفاده کنید و در بخش اپراتور و موتور سیستم نیز، اپراتوری قدرتمند انتخاب کنید که بتواند درب را به راحتی حرکت دهد.

دلایل لرزش درب شیشه ای اتوماتیکتنظیم بودن تسمه

برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای، در صورتی که علت لرزش، عدم تنظیم صحیح تسمه‌ها باشد، بایستی برای تنظیم آن، از کارشناسان خبره در این زمینه کمک بگیرید و اگر جنس تسمه خوب نیست، درخواست کنید که آن را تعویض کنند.

فرسوده نبودن غلطک ها

در ادامه روش‌های رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای، چنانچه علت تکان‌های درب برقی، فرسایش غلطک‌ها است، باید برای دریافت خدمات فنی، با کارشناسان مربوط به این کار تماس بگیرید. آن‌ها پس از بررسی این قطعه، غلطک خراب را با انواع نو، مقاوم و ضد سایش تعویض خواهند کرد. به منظور انجام این کار، می‌توانید از کارشناسان خبره ما در متین هوشمند کمک دریافت کنید.

نبود گرد و خاک و کثیفی

چنانچه علت لرزش درب برقی، گرد و خاک، وجود سنگریزه و آشغال در مسیر حرکت درب باشد، باید برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای، این کثیفی‌ها و شن و آشغال را تمیز کرد. تا حدودی، خودتان می‌توانید اقدام به تمیز کردن ریل‌ها و مسیر حرکت لنگه‌های درب کنید، ولی بهتر است این کار نیز توسط تکنیسین‌های خبره در این کار انجام شود.

راهکارهای رفع ارزش درب اتوماتیک شیشه ای

کیفیت فریم آلومینیومی

گاهی علت لرزش درب برقی، کیفیت نامرغوب فریم آلومینیومی آن است. این فریم، در واقع در حکم فونداسیون آن عمل می‌کند و استحکام و کیفیت مواد بکار رفته در ساخت آن، در عملکرد درب، بسیار اهمیت دارد. پس اگر این فریم‌ها، کیفیت خوب و استانداردی نداشته باشند، نمی‌توانند وزن شیشه سکوریت را تحمل کنند و پس از مدتی، درب دچار لرزش خواهد شد. در این صورت، بروز این اشکال، رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای، فقط با جایگزین کردن فریم با کیفیت، ممکن است که این کار نیز توسط کارشناسان آن انجام شود.

مطلب پیشنهادی: در مواقعی که قصد خرید و سفارش درب اتوماتیک شیشه‌ای را دارید، توجه به ابعادف ضرروی است. جهت دریافت اطلاعاتی درباره ابعاد درب اتوماتیک شیشه ای ، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

تنظیم بودن گشتاور موتور

گاهی، پس از تنظیم اولیه نیروی محرکه موتور، ممکن است بر اثر ضربات فیزیکی شدید که به درب وارد می‌شود یا به علت افتادگی لنگه‌ها و تماس آنها با زمین، حرکت درب برقی، دچار اختلال و لرزش شود. در این حالت، برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای باید موتور دوباره تنظیم شود. کارشناس مربوطه، از قسمت تنظیمات در برد اصلی سیستم، گشتاور موتور را دوباره تنظیم می‌کند.

راهکارهایی برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای

تنظیم درست اتصالات کلاف درب

در برخی موارد، علت لرزش درب، شل بودن کلاف درب اتوماتیک شیشه ای است که ناشی از کیفیت نامناسب فریم آلومینیومی و سایش و بازشدن پیچ‌های آن است. لازم به ذکر است که، توجه به نوع و کیفیت پیچ به کار رفته، زمان مونتاژ فریم‌ها نقش مهمی در احتمال شل شدن فریم در طول زمان خواهد داشت. برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای در این حالت، باید اتصالات کلاف درب، توسط کارشناس این کار، چک و محکم شوند.

خراب شدن سطح مقطع ریل

ریل درب برقی شیشه‌ای، در حکم بخش اصلی درب، تلقی می‌شود؛ زیرا تمام وزن درب و متعلقات آن، روی این ریل قرار دارد و سطح مقطع این ریل، مسیر حرکت درب برقی است. بنابراین، کیفیت ریل و داشتن سطح مقطع صیقلی و روان، تاثیر زیادی در عدم لرزش درب برقی دارد.

در برخی موارد، در صورت خرابی سطح مقطع، ریل باید بطور کامل عوض شود. چنانچه ریل، مدولار باشد، امکان تعویض سطح مقطع آن وجود دارد. در غیر این صورت، باید ریل را به طور کامل تعویض کرد.

عدم نصب صحیح راهنمای کف

نصب اصولی راهنمای درب

لازم است که نصب راهنما در دو سمت درب برقی به صورت اصولی، دقیق و حرفه‌ای صورت گیرد. راهنما، علاوه بر قرار گرفتن در جایگاه درست، باید محکم و ثابت نیز باشد تا وظیفه خود را به درستی انجام دهد. برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای در این حالت، کارشناسان لت‌های متحرک را باز کرده و راهنما را اصلاح یا تعویض می‌کنند.

تنظیمات درست درب

تنظیمات کلی درب برقی، باید هر چند وقت یکبار توسط کارشناس بررسی و چک شود تا چنانچه مشکلی وجود داشت، قبل از تشدید، برطرف شود و در صورت وجود، باعث رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای شود.

به موقع چک کردن درب

همانطور که اشاره شد، اگر قطعات و تنظیمات درب برقی، به طور منظم و به موقع چک شوند، از ایجاد و بروز هرگونه مشکل، جلوگیری خواهد شد. بعلاوه، این کار باعث رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای و نیز، صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد. پس همواره خودتان می‌توانید وجود هرگونه لرزش و صدای نامتعارف را در درب برقی بررسی کنید و در صورت نیاز، از کارشناس این امور کمک بگیرید.

عوارض لرزش درب شیشه ای اتوماتیک
برای تعمیر لرزش درب شیشه ای اتوماتیک، توصیه می شود که، با دیدن اولین لرزش درب، از فردی متخصص در این حوزه کمک بخواهید تا برای سرویس و رفع مشکل، مراجعه کند.

عوارض لرزش درب شیشه ای اتوماتیک

در صورتی که درب شیشه‌ای برقی پس از نصب، دچار لرزش شود، بهتر است در اسرع وقت و قبل از تشدید آن، اقدام به رفع مشکل کنید تا هزینه اضافی برای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای، به شما تحمیل نشود. دقت کنید که در صورت عدم رفع اختلال پیش آمده و تداوم لرزش درب، موتور، منبع تغذیه و بورد سیستم آسیب خواهد دید و طول عمر مفید آن‌ها کاهش خواهد یافت. پس بهتر است با مشاهده هرگونه لرزش درب، حتی خفیف،  نسبت به رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای اقدام کنید و اگر لازم است، از متخصصان این کار کمک بگیرید.

و در آخر به این نتیجه خواهیم رسید

می‌دانیم که همه وسایل الکترونیکی، در دراز مدت، پس از استفاده، ممکن است در اثر استهلاک، دچار مشکلاتی در عملکرد خود شوند. درب‌های برقی شیشه‌ای نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پس از مدتی، ممکن است به دلایل مختلفی که ذکر شد، درب هنگام باز و بسته شدن، دچار لرزش و صداهای نامتعارف شود.

نصب اصولی راهنمای دربدر این مقاله تلاش کردیم دلایل لرزش و راهکارهای رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای را برای شما شرح دهیم تا در صورت بروز مشکل، بدانید که چه اقدامی باید انجام دهید.  در ضمن، در صورتی که با چنین مشکلاتی در درب اتوماتیک شیشه‌ای خود، مواجه شدید، می‌توانید از خدمات فوق‌العاده تیم متین هوشمند استفاده کنید.

سوالات متداول

به چه دلیلی درب برقی شیشه‌ای ممکن است دچار لرزش شود؟

دلایل مختلفی مانند: شل بودن تسمه‌ها، فرسایش غلطک‌ها، تنظیم نبودن موتور، کثیف بودن ریل‌ها و غیره، باعث لرزش لنگه‌های درب اتوماتیک هنگام حرکت می‌شود.

آیا خودم میتونم رفع لرزش درب اتوماتیک شیشه ای رو انجام بدم؟

در برخی موارد، امکان رفع مشکل توسط شما وجود دارد؛ مثلا تمیز کردن مسیر حرکت لت‌ها، اما در اغلب موارد، باید حتما از کارشناس خبره کمک بگیرید تا با مشکلات بیشتر مواجه نشوید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *