تنظیمات درب شیشه ای برقی

درب های برقی شیشه ای بعد از گذشت زمان، نیازمند تنظیم و سرویس مجدد است. درب های شیشه ای هوشمند باید بعد از کارکرد دوره‌ای سرویس شوند و مجدد تنظیم گردند. در این مقاله از متین هوشمند سعی داریم راهنمای جامعی در خصوص تنظیمات درب شیشه ای برقی به شما ارائه دهیم.

درب شیشه ای اتوماتیک با توجه به طراحی خاص، کاربردی ساده و استفاده راحت، توانسته است تا جایگزین دربهای قدیمی باشند. به همین دلیل، شاهد استفاده این محصولات در تمامی ساختمان ها، فروشگاه ها و مکان های این چنینی هستیم. شرکت متین هوشمند توانسته است با طراحی منحصر به فرد و ارائه بالاترین کیفیت انواع درب برقی، نیازهای مشتریان را به خوبی برطرف کند.

نکات مهم در تنظیمات درب های شیشه ای

درب های شیشه ای برقی با توجه به طراحی خاص، کاربردی ساده و استفاده راحت، توانسته اند جایگزین درب های قدیمی شوند. به همین دلیل، شاهد استفاده این محصولات در تمامی ساختمان ها، فروشگاه ها و مکان های این چنینی هستیم. شرکت متین هوشمند توانسته است با طراحی منحصر به فرد و ارائه بالاترین کیفیت انواع درب برقی، نیازهای مشتریان را به خوبی برطرف کند. همچنین شایان ذکر است که اجزای تشکیل دهنده آن، تا حد زیادی شبیه به انواع کرکره برقی پارکینگ ، کرکره برقی مغازه و امثال این ها می باشد. ویژگی های درب اتوماتیک شیشه ای متین هوشمند:

 • استفاده از بهترین برندهای درب اتوماتیک.
 • نصب انواع درب اتوماتیک در بازه زمانی ۳ الی ۷ روزه.
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته.
 • گارانتی قطعات.
 • تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای به صورت فوری.

راهنمای تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای

ایرادات دربهای هوشمند شیشه ای ممکن است بر اثر عوامل متعددی ظهور پیدا کند. این مشکلات معمولا یا در بخش هنگر درب و یا از چشمی درب اتوماتیک شیشه ای است که ممکن است فرمان باز و بسته شدن بی‌موقع درب را دهد. افتادگی یا عدم باز شدن کامل لت‌های درب، می‌تواند خرابی های زیادی را به وجود آورد که با تنظیم درب اتوماتیک شیشه ای مغازه توسط متخصص، قابل حل است.

سنسورهای درب هوشمند شیشه ای، دارای حساسیت بالایی می باشند که همین موضوع، احتمال بروز مشکلات در آن را بیشتر می کند. اما به چه صورت؟ حساسیت بالای سنسور‌ها به شکلی است که با جنبش هر چیزی در نزدیکی درب، سریع واکنش نشان می‌دهد و باز و بسته می‌شود. تعداد دفعات بالای این فرایند، می تواند باعث خرابی چشمی سنسور شود.

 • تنظیمات درب برقی شیشه ای، تنظیم چشمی درب

فروشگاه‌هایی که درب آن‌ها رو به پیاده رو باز می‌شود از چشمی خطی استفاده می‌کنند. این‌طور چشمی‌ها از باز شدن بیهوده درب با رد شدن عابرین جلوگیری می‌کنند. تنظیمات درب اتوماتیک با چشمی خطی به طوری ذخیره شده است تا فقط عبور، به صورت خط عمودی را ملاک باز و بسته شدن قرار می‌دهد.

 • تنظیمات سنسور درب هوشمند شیشه ای

مکان هایی که نیاز به باز شدن درب از فاصله دور‌تری دارند، نظیر درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی ، از مایکروویو استفاده می‌کنند. این درب‌ها وسعت دید نیم دایره‌ای دارند که از فاصله نسبتا دورتر هم با دیدن ورود عمودی، باز می‌شوند. در صورتی که متحرک مابین درب باشد، سنسور چشم دائمی بین دو قسمت درب فعال می‌شود.

ضرورت تنظیمات درب هوشمند شیشه ای

 • تنظیمات سرعت درب شیشه ای برقی

کاربردی ترین روشی که برای تنظیمات سرعت درب اتومات مورد استفاده قرار می گیرد این است که: دکمه های set و stop را همزمان نگه داشت. با این کار در تنظیمات درب شیشه ای اتوماتیک، می توان به حالت program رفت و سرعت را تغییر داد. بر روی آن، یکسری LED تعبیه شده است که دارای ۸ نشانگر می باشد. این ها سرعت را نشان می دهند که از ۱ (خیلی آهسته) تا ۸ (خیلی سریع) قابل تنظیم است.

ابتدایی ترین تنظیمات درب های شیشه ای مغازه چیست؟

 • مرحله اول

در تنظیمات انواع درب هوشمند شیشه ای مثل درب اتوماتیک اسلایدینگ ، ابتدا سنسور را باز کنید. قطعه‌ای که در ابتدا مشاهده می‌کنید؛ پتانسیومر است که وظیفه‌ تنظیم حساسیت سنسور را برعهده دارد. این قطعه میزان حساسیت درب را نسبت به متحرک‌ها تعیین می‌کند.

 • مرحله دوم

می‌‌توانید با شدت دادن به پتانسیومتر، حساسیت حسگر را بالا ببرید و سرعت عملکرد آن را افزایش دهید. توجه داشته باشید که در تنظیمات این درب ها، ایجاد سرعت عمل بالا در چشمی، کار درستی نیست؛ چرا که با عبور هر متحرکی از مقابل درب، باز و بسته می‌شود و موجب بالا رفتن استهلاک آن می‌شود. به طور معمول آن را روی حد متوسط قرار می‌دهیم و در مواقع خاص از درجه حساسیت بالا استفاده می‌کنیم.

 • مرحله سوم

پس از تنظیم قطعه‌ پتانسیومتر، نوبت به برد الکترونیک کنار آن می‌رسد. این برد، چشم مادون درب اتوماتیک است که با حرکت به دو طرف خود، تنظیم می‌شود. می‌توانید با استفاده از آن محدوده‌ی سنسور را تعیین کنید.

نحوه تنظیات کنترل باکس درب شیشه ای اتوماتیک

تنظیم درب شیشه ای مغازه، تنظیم زمان باز ماندن کنترل باکس

برای تنظیم تایم اتوماتیک:

 1. منو n0 را از ۰ تا ۹۹۹ ثانیه می‌توان تنظیم کرد که به صورت پیش فرض بر روی ۰ است.
 2. منو n1 سرعت باز شدن درب اتوماتیک است که از ۱ تا ۹۰ می‌توان تنظیم کرد. به صورت پیش فرض بر روی ۷۰ است.
 3. منو n2 برای حالت زمستانی است. به شکلی که حالت نیمه باز شو را از ۲۰ تا ۹۵ درصد بر اساس نیاز تنظیم می‌کند. به طور استاندارد حالت ۶۰ درصد مناسب است.
 4. منو n3 که در تنظیم کارخانه‌ای بر روی عدد ۴۰ است؛ می‌تواند از ۱۰ تا ۹۰ تنظیم شود.
 5. منو n5 را برای تنظیم باز شدن درب از سمت چپ یا از سمت راست طراحی کرده‌اند. به این شکل که اگر درب در تنظیم اصلی خود کار نکند، عکس عملکرد اصلی به کار بیفتد. اگر عدد روی ۰۰ تنظیم شود، سمت چپ و اگر بر روی ۰۱ تنظیم شود سمت راست فعال خواهد شد.

Mode اول تنظیمات به پایان رسید.

 برای تنظیم Mode دوم در تنظیمات درب اتوماتیکشیشه ای مراحل زیر را اجرا کنید.

 1. دکمه Mode را به مدت ۸ ثانیه نگه دارید.
 2. منو دوم برای شما باز می‌شود.
 3. تعداد باز و بسته شدن درب، تعداد خاموش و روشن شدن و تعداد ضربه درب قابل تنظیم است.

Mode سوم در تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای

 1. ۱۲ ثانیه دکمه Mode را نگه دارید و منو سوم را فعال کنید.
 2. E1 گزینه‌ی تنظیم حرکت معکوس درب است که از عددی بین ۲ تا ۲۵ می‌توان آن را تنظیم کرد. تنظیمات کارخانه‌ای آن بر روی عدد ۱۵ است.
 3. E2 گزینه‌ی ترمز انتهایی سیستم است. به شکلی که دو لت درب هوشمند شیشه ای با یک تاخیر و سرعت کم در نزدیک ترین حالت بسته شدن، به انتها می‌رسد. تنظیمات کارخانه بر روی عدد ۱۶ است اما شما آن را از ۱ تا ۳۲ می‌توانید تنظیم کنید.
 4. E3 مشابه گزینه‌ E2 است اما وجه تفاوت در این است که ترمز بسته شد را تنظیم می‌کند. عدد آن از ۰ تا ۹۰ قابل تنظیم است اما کارخانه آن را بر روی عدد ۱۰ گذاشته است.
 5. E4 تنظیمات دلخواه است.
 6. E5 زمان کار قفل مکانیکی که عددی بین ۰ تا ۰۲ است.
 7. E6 شرایط قفل درب اتوماتیک را در زمان قطع برق مشخص می‌کند.
 8. E7 تنظیمات مربوط به قدرت موتور است و در دو عدد ۰۰ و ۰۲ قابل تنظیم است.

مطلب پیشنهادی: نصب درب شیشه ای اتوماتیک

نحوه باز كردن درب شیشه ای مغازه بدون برق

نحوه باز كردن درب های شیشه ای بدون برق

باز کردن درب های اتوماتیک شیشه ای بدون برق، می‌تواند چالش برانگیز باشد؛ زیرا این درب‌ها معمولاً برای کار، به قدرت وابسته هستند. با این حال، اگر در موقعیتی قرار گرفتید که برق در دسترس نبود، می‌توانید روش‌های زیر را برای باز کردن این سازه امتحان کنید:

 • دستی: برخی از درب‌های اتوماتیک دارای مکانیزم بازخوانی دستی می‌باشند. به دنبال یک اهرم یا سوئیچ مخفی در نزدیکی چارچوب درب باشید. فعال کردن این مکانیسم، عملکرد خودکار را از کار می‌اندازد و به شما این امکان را می‌دهد که به صورت دستی، درب را فشار داده یا بکشید.
 • خروج اضطراری: دکمه یا اهرم خروج اضطراری که روی درب یا نزدیک آن قرار دارد را بررسی کنید. این خروجی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در هنگام قطع برق یا مواقع اضطراری، به راحتی قابل دسترسی باشند. فشار دادن یا کشیدن اهرم مکانیسم، قفل را آزاد می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا درب را باز کنید.
 • هل دادن یا کشیدن: اگر درب، خروجی دستی یا خروج اضطراری ندارد، می‌توانید با نیرویی بیشتر از آنچه که معمولاً در حالت خودکار استفاده می‌کنید، درب را فشار دهید یا بکشید. با این حال، مراقب باشید که نیروی بیش از حدی که ممکن است به خودتان یا درب آسیب برساند، وارد نکنید.
 • استفاده از دستگیره داخلی: بیشتر درب های اتوماتیک دارای دستگیره داخلی هستند که می‌توانید آن را به سمت پایین بکشید تا درب باز شود.
 • استفاده از کلید فیزیکی: برخی از این مدل درب‌ها، دارای کلید فیزیکی می‌باشد که می‌توانید با استفاده از آنها، درب را باز کنید. این کلید معمولاً در نزدیکی درب یا در پنل کنترل قرار دارد. می‌توانید دستورالعمل‌های تولید کننده را مطالعه کنید تا مکان دقیق کلید را بیابید و از آن استفاده کنید.
 • استفاده از فریم درب: در برخی موارد، می‌توانید با استفاده از فریم درب، آن را باز کنید. این روش بستگی به ساختار درب و فریم آن دارد. معمولاً با استفاده از ابزارهای مختلف مانند قیچی، کلید ساده یا تیغه، می‌توانید فریم را تکان دهید یا قطعه‌ای از آن را بردارید تا درب باز شود.
 • به دنبال کمک باشید: اگر نمی‌توانید به تنهایی درب را باز کنید، به دنبال کارکنان یا پرسنل امنیتی در نزدیکی باشید که ممکن است بتوانند به شما کمک کنند. آنها ممکن است روش‌ها یا ابزارهای جایگزینی برای باز کردن درب به صورت دستی داشته باشند.

نحوه عیب یابی درب شیشه ای مغازه

قبل از انجام هرگونه تنظیم درب شیشه ای مغازه، ابتدا می بایست عیب های آن را مشخص نمایید. قبل از بررسی برخی از معمول ترین مشکلات، لازم است به این نکته توجه شود که، بهتر است این درب ها به صورت دوره ای (معمولا ار ۶ ماه) توسط کارشناس بررسی شود.

از جمله ابتدایی ترین کارهایی که می توان جهت عیب یابی این درب ها انجام داد، عبارت است از: چک کردن سلامت باتری، اطمینان حاصل کردن از عملکرد صحیح سنسورها، قرار گرفتن سوییچ قدرت بر روی حالت اتوماتیک و موارد این چنینی. همچنین، برای عیب یابی بهینه تر، بهتر است قطعات این سازه را به خوبی بشناسید.

مفاله پیشنهادی: تعمیر درب شیشه ای اتوماتیک

عیب یابی درب های برقی شیشه ای

قطعات درب های شیشه ای برقی

این درب‌ها باکیفیت‌های مختلفی ساخته می‌شوند. نکته مهم در انتخاب درب شیشه ای برقی، نوع آلیاژ به کار رفته در آن است. مرغوبیت آلیاژ مصرفی، سبب افزایش طول عمر آن می‌شود. مهم‌ترین قطعه استفاده شده در آن، اپراتور است که وظیفه آن کنترل عملکرد قطعات می‌باشد. در ادامه به بررسی اجزای آن می‌پردازیم همچنین جهت تنظیمات و یا برطرف کردن خرابی هر یک از قطعات زیر، می توانید با ما تماس بگیرید (۰۲۱۵۵۴۴۹۱۰۰).

 • موتور

موتور از اجزای اصلی درب های برقی می باشد. موتور‌ها، نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کنند که این امر باعث به حرکت در آمدن درب‌ها در جهات مختلف می شود.

 • قفل

برای بالا بردن امنیت درب‌ها می‌توان از قفل برقی استفاده کرد. این قفل‌ها را در قسمت بالایی یا انتهای اپراتور تعبیه می‌کنند. استفاده از قفل‌های الکترونیکی در اماکن تجاری و مسکونی مزایای بی‌شماری دارد. شما می‌توانید بدون استفاده از کلید، این قفل‌ها را باز و بسته کنید و از راه دور با کمک ابزار‌ها و برنامه‌های هوشمند، قفل‌ها را کنترل و نظارت کنید.

 • ریل و کاور

دلیل اصلی بیصدا بودن درب اتوماتیک، وجود ریل آلومینیومی است و علت روان بودن ریل‌ها، کاوری است که روی آن تعبیه شده است که لازم است هرچند ماه یکبار تعویض شود.

 • کنترل باکس

این باکس وظیفه کنترل و فرمان موتور را بر عهده دارد. کنترل باکس یک سیستم الکترونیکی هوشمند بوده که باید در مکانی نصب شود که امکان نفوذ آب به داخل آن وجود نداشته باشد.

 • باتری بک آپ

وجود باتری بک آپ در درب اتوماتیک بسیار لازم و ضروری است چون در زمان قطع برق، تنها تامین کننده برق برای این درب‌ها، باتری بک آپ است.

مطلب پیشنهادی: درب اتوماتیک شیشه ای تاشو

تنظیم سرعت باز و بسته شدن درب اتوماتیک

 • ریموت کنترل

این ریموت‌ها امکان باز و بسته شدن درب از راه دور را فراهم می‌کنند.

 • استاپر

استاپرها همان متوقف‌کننده‌ها هستند که وظیفه اصلی‌شان تعیین حدود باز و بسته شدن درب‌ها است.

 • حسگر یا سنسور

سنسور‌ها بالای درب شیشه‌ ای نصب می‌شوند و از طریق اشعه به تمامی حرکت‌های اشیا یا افراد واکنش نشان می‌دهند و درب را برای ورود یا خروج آن‌ها باز می‌کنند.

کلام آخر 

همه ما تجربه استفاده از درب های هوشمند شیشه ای را در مواقعی از سرعت باز و بسته شدن و یا تاخیر در باز شدن آن گله مند شده‌ایم، را داریم. برای جلوگیری از این پیشامد، رعایت تمامی نکات ذکر شده و سرویس مجدد تنظیمات درب شیشه ای برقی از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می‌توانید برای ارتباط با کارشناسان متین هوشمند و خرید کرکره برقی، درب اتومات، سایبان برقی یا اطلاع از قیمت کرکره برقی از طریق فرم تماس و یا راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام کنید.

سوالات متداول تنظیمات درب شیشه ای مغازه

در این قسمت، به پرتکرارترین سوالات مرتبط با تنظیمات درب اتومات، به صورت تخصصی پرداخته می شود. این موارد، عبارت است از:

چگونه می توان حساسیت درب اتوماتیک را تنظیم نمود؟

تنظیم حساسیت درب اتوماتیک برای جلوگیری از آسیب رساندن به اشیاء یا افراد در هنگام بسته شدن درب اهمیت دارد. برای تنظیم حساسیت، باید به تنظیمات دروازه یا واحد کنترل درب مراجعه کنید. عموماً با استفاده از دستورالعمل های تولید کننده، می توانید حساسیت را تنظیم کنید. معمولاً یک واحد تنظیم حساسیت در داخل یا بیرون درب وجود دارد که با تغییر آن، میزان فشاری که درب تشخیص می دهد را تنظیم می کنید.

چه راهی هایی برای تغییر درب اتوماتیک به حالت دستی وجود دارد؟

برخی از درب های اتوماتیک به شیوه ای طراحی شده اند که در صورت قطع برق یا عدم کارکرد مکانیزم اتوماتیک، بتوانند به حالت دستی تغییر کنند. در این صورت، معمولاً بر روی درب یک سوئیچ یا دسته وجود دارد که با کشیدن آن می توان درب را به حالت دستی باز و بسته کرد. بهتر است دستورالعمل های تولید کننده را مطالعه کنید تا بدانید که درب شما، چگونه به حالت دستی تغییر دهید.

چگونه درب هوشمند شیشه ای را ریست کنیم؟

معمولا ریست کردن، ابتدا با قطعی برق و سپس پاک کردن دیتاهای برنامه های ذخیره شده بر روی درب آغاز می شود. در این راستا می بایست دکمه های open و close ریموت را به صورت همزمان با هم فشار داد.

چگونه می توان تنظیمات درب های شیشه ای برقی را تغییر داد؟

برای تغییر تنظیمات این درب ها، معمولاً باید به دفترچه راهنمایی مالکیت یا دستورالعمل تولید کننده درب مراجعه کنید. در این نوشته شما می توانید راهنمایی های دقیق در مورد روش تنظیم ارتفاع، سرعت، حساسیت و سایر پارامترها را بیابید. هر نوع درب اتوماتیک ممکن است دارای روش های خاص تنظیم باشد، بنابراین مطالعه دستورالعمل های مربوطه امری ضروری است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۶ دیدگاه

  • سلام و درود
   تنظیم سرعت باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای معمولاً شامل دسترسی و تغییر تنظیمات سیستم کنترل درب است. این فرآیند بسته به نوع و مدل درب اتوماتیکی که با آن سروکار دارید می تواند متفاوت باشد.

  • سلام دوست عزیز
   تنظیم فاصله ایمنی بین درب های شیشه ای اتوماتیک و اشیاء یا افراد برای اطمینان از ایمنی افراد استفاده کننده از درب مهم است. اکثر درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک مدرن مجهز به سنسورها و ویژگی‌های ایمنی هستند که اشیا و افراد را در مسیر درب تشخیص می‌دهند. این حسگرها ممکن است شامل سنسورهای مادون قرمز، سنسورهای فشار، آشکارسازهای حرکت و غیره باشند. این سنسورها را طبق دستورالعمل سازنده به درستی کالیبره کنید تا از عملکرد دقیق آنها اطمینان حاصل کنید.

  • سرعت باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای توسط سیستم کنترلی آن تنظیم می‌شود. این سیستم کنترلی معمولاً شامل یک مجموعه از حسگرها، الکتروموتورها یا سیستم‌های هیدرولیک یا پنوماتیک، و البته یک واحد کنترل مرکزی است که تمامی عملیات را کنترل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *