آموزش صفر تا صد نصب کرکره برقی

یکی از درب­‌های اتوماتیک که از گذشته تاکنون استفاده از آن در مغازه‌­ها و فروشگاه‌­ها بسیار متداول است، کرکره برقی می­‌باشد. در گذشته که تکنولوژی چندان پیشرفت نکرده بود، در فروشگاه­‌ها از درب­‌های کرکره­ای دستی استفاده می­‌شد، اما امروزه کرکره‌­های برقی جایگزین کرکره­‌های سنتی شده­‌اند و کار با آن­ها بسیار آسان است.

به همین دلیل تقاضا برای خرید و نصب کرکره برقی نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است. یکی از مسائلی که در رابطه با کرکره برقی وجود دارد و ممکن است دغدغه شما هم باشد، طریقه نصب این نوع درب­­‌ها می‌­باشد. در هنگام نصب کرکره برقی باید تمامی مراحلی که در ادامه مطلب شرح خواهیم داد، به صورت قدم به قدم طی کنید تا بتوانید به بهترین نحو کرکره برقی را نصب کرده و مورد استفاده قرار دهید. برای یادگیری روش نصب این وسیله با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آموزش نصب کرکره برقی

در این قسمت، با آموزش صفر تا صد نصب کرکره برقی آشنا خواهید شد. علاوه بر اینکه شما، یادگیری طریقه نصب کرکره برقی با نکات ریز آن آشنا خواهید شد نیز، از طریق فیلم آموزش نصب کرکره برقی می‌توانید استفاده کنید.برای نصب کرکره برقی، شما باید تمام مراحل گفته شده را در هنگام نصب کرکره انجام دهید. اغلب تمام مراحل مشابه نصب کرکره برقی می‌باشد، اما تفاوت‌های جزئی در آن وجود دارد که، از توضیحات این مقاله فراتر می‌باشد.

به دلیل محبوبیت بالایی که، در استفاده کردن از کرکره برقی وجود دارد و همچنین داشتن تخصص و مهارت کافی در این زمینه ضروری می‌باشد، دوره‌های آموزش نصب کرکره برقی نیز، از محبوبیت بالایی در زمینه نصب برخوردار است و متقاضیان زیادی، به همراه دارد.

در ویدئو زیر شما می‌توانید تمام مراحل نصب کرکره برقی را مشاهده کنید:

 

مراحل نصب کرکره برقی

در ویدئو بالا با آموزش نصب کرکره برقی همراه بودید و تا حدودی با نحوه ی نصب کرکره برقی نیز، آشنا شدید. در طی این مقاله، قصد داریم که به صورت گام به گام، شما را با مراحل نصب کرکره برقی آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

برای طی کردن مراحل نصب کرکره برقی، باید قطعات موردنیاز را جهت راه اندازی کرکره برقی تهیه کنید. پیشنهاد ما این است که، برای تهیه این قطعات، از جنس باکیفیت و اورجینال حتماً استفاده کنید. مراحل نصب کرکره برقی باید به شکل زیر قدم به قدم طی شود:

محاسبه ابعاد کرکره

یکی از نکاتی که باید در هنگام نصب کرکره برقی مد نظر قرار دهید و این نکته برای انتخاب موتور مناسب، همچنین برای تعیین اندازه و تعداد تیغه­‌های کرکره برقی لازم است، محاسبه ابعاد کرکره می‌­باشد. اندازه­‌گیری متراژ کرکره برقی باید کاملا به شکل اصولی و با دقت بسیار بالا انجام شود.

برای این کار چنان­چه ستون­‌ها شاسی‌کشی شده باشند، باید عرض دهنه مورد نظر را اندازه گیری کرد.

دقت داشته باشید که پس از اندازه گیری باید ۳ سانتیمتر از عرض کم کنید، که از این ۳ سانتیمتر، ۱ سانتیمتر به دلیل نصب درپوش و ۲ سانتیمتر دیگر به علت باد خور آخر تیغه در ریل کناری کم می‌­شود. در نهایت طول لازم برای بریدن شاخه تیغه محاسبه می‌­شود.

اگر پروفیل آهنی شاسی کشی شده وجود نداشت، باید از عرض اولیه، ۸ سانتیمتر دیگر هم به دلیل استفاده از قوطی ۴ در ۴ کم کنید؛ یعنی در مجموع باید ۱۱ سانتیمتر کم شود.

محاسبه تعداد تیغه

برای محاسبه تعداد تیغه کرکره برقی در قدم اول باید ارتفاع دهنه یا طول بازشوی کرکره را اندازه بگیرید. سپس با توجه به اندازه صفحه پلیت و لول‌ه­ای که استفاده می‌­کنید، در صورت استفاده از موتور توبلار، ۶۰ سانتیمتر و در صورت استفاده از موتور ساید ۸۰ سانتیمتر به اندازه ارتفاع اضافه کنید.

در نهایت اندازه محاسبه شده را بر پهنای مفید تیغه کرکره تقسیم کنید، عددی که به دست می­‌آید، تعداد تیغه­‌های کرکره برای نصب را نشان می­‌دهد.

نصب صفحه پلیت در کرکره برقی

به صفحاتی که به شکل عمود بر روی پروفیل نصب می‌­شوند تا بتوانید شفت را بر روی پروفیل قرار دهید، صفحه پلیت گفته می­‌شود. برای نصب کرکره به ۲ عدد صفحه پلیت نیاز خواهید داشت.

در قدم اول باید صفحه پلیت را روی زمین، پیش از آن که پروفیل و ریل­‌ها نصب شوند، به پروفیل متصل نمایید. سپس همه قطعات را باهم و به صورت یک جا نصب کنید.

یعنی ابتدا صفحه پلیت را به پروفیل جوش داده، پس از آن ریل را با استفاده از پیچ بر روی پروفیل نصب کنید و در انتها پروفیل را بر روی دیوار نصب نمایید.

در ادامه پروفیل را جای ریل قبلی گذاشته و با یک تراز آن را شاغول کنید. بعد از این کار، از یک نفر بخواهید که پروفیل را سفت نگه دارد و فرد دیگر آن را به ستون آهنی جوش دهد. در صورتی که ستون بتنی باشد، نخست باید سوراخی روی ستون بتنی ایجاد کنید و سپس یک میلگرد ٢٠ سانتیمتری را داخل سوراخ‌ها نصب کنید؛ حال می‌­توانید پروفیل را به میلگردهای موجود در ستون جوش دهید.

نصب ریل
با برش دادن ریل کرکره برقی، تیغه فولادی كركره آهنی قدیمی را، می‌توان به راحتی از شیارهایی كه برش داده بیرون بکشید و تا جایی كه فنرها قابل مشاهده است، كركره را پایین بکشید.

نصب ریل

همانطور که حتما تا به حال مشاهده کرده‌­اید، کرکره‌های برقی به شکل عمودی حرکت می­‌کنند و بالا و پایین می­‌روند. برای ایجاد این حرکت نیاز به چهارچوب ریل داریم. ریل‌ها به شکل ناودانی هستند و در انواع مختلف تولید می­‌شوند.

می‌­توان نصب ریل کرکره برقی را همزمان با صفحه پلیت و پروفیل انجام داد. برای نصب ریل، باید ابتدا ریل­‌ها را به پروفیل پیچ کنید تا تیغه‌ها قابلیت حرکت آسان را بر روی آنها داشته باشند. با استفاده از یک مته یک سوراخ در قوطی پشت ریل ایجاد کنید. در ادامه باید یک سوراخ کوچکتر در بخش دوم قوطی ایجاد کنید تا قوطی محکم شود. پس از آن پیچ به داخل فضای قوطی وارد می­‌شود و ریل بر روی پروفیل با پیچ محکم خواهد شد.

نصب شفت

درام یا شفت در هنگام نصب کرکره برقی از یک سو به بلبرینگ یا یاتاقان و از سمت دیگر به موتور کرکره برقی وصل می­‌شود. بنابراین نصب شفت هم به شکل همزمان با بلبرینگ و موتور انجام می­‌شود.

نصب اندکپ و بلبرینگ

برای این کار پس از قرار دادن لوله یا شفت بر روی زمین، در طرفی که موتور قرار ندارد، اندکپ و یاتاقان را متصل کنید. اندکپ می‌تواند از جنس پلاستیک یا فلز باشد. جنس اندکپ موتور توبلار که در آن یاتاقان و اندکپ پیوسته هستند، پلاستکی است. اندکپ‌های فلزی نیز برای موتور ساید و توبولار ساخته می­‌شوند.

اگر جنس اندکپ پلاستیکی است باید بخش پلاستیکی را درون لوله قرار داده و شفت را به طرف بیرون قرار دهید. اگر اندکپ فلزی بود باید پس از جوش دادن یکی از پولی­‌ها در انتهای شفت، پولی دوم را در داخل شفت به صورت آزاد قرار دهید. پس از نصب پولی اول، پولی دوم را هم به صورت لب به لب با لوله جوش کنید و یاتاقان را نیز جوش دهید.

نصب انواع موتور کرکره برقی

نصب انواع موتور کرکره برقی

بسته به اینکه نوع موتور کرکره برقی چه باشد، نصب آن به یکی از روش‌­های زیر انجام می­‌شود:

نصب موتور توبولار

اگر موتور کرکره برقی توبلار باشد، باید آن را درون لوله قرار دهید و یک طرف متور را به صفحه پلیت متصل کنید و با استفاده از پیچ طرف دیگر موتور را نیز به لوله متصل کنید.

بنابراین هنگامی که مشغول نصب شفت کرکره برقی هستید و لوله را برش داده­‌اید، موتور توبولار را یک طرف لوله جای­گذاری کنید تا تاج موتور به لوله متصل شود. برای این اتصال ازپیچ‌های سر مته دار استفاده کنید.

نصب موتور ساید

به طور معمول قطعات موتور ساید به شکل پکیج عرضه می­‌شود. برای نصب موتور ساید، دیگر موتور درون شفت فرو نمی­‌رود، بلکه به موازات شفت و رول تیغه­‌ها و در کنار آن­ها قرار می­‌گیرد. در اینجا به وسیله چرخ دنده و زنجیر چرخش موتور از موتور به طرف درام هدایت می­‌شود.

نصب تیغه کرکره

در هنگام نصب تیغه کرکره برقی، باید با بالا بردن سر تیغه آن را روی شفت سوار کرد، برای این کار تیغه را دقیقا وسط شفت قرار داده و برای وصل کردن آن از پیچ سرمته دار استفاده کنید. برای هر متر از عرض كركره می‌­توانید ٢ عدد پیچ استفاده کنید.

در ادامه برای کامل کردن مراحل نصب کرکره برق باید كركره را به طور کامل بالا ببرید تا پس از پیچ کردن ریل‌ها، کپس‌­ها را نصب کنید. در زمان بالا بردن كركره می­‌توانید با تنظیم بادخور سمت چپ و راست كركره، ریل‌­ها را جلوی پروفیل قرار داده و با استفاده از پیچ سرمته دار آن­ها را محكم کنید.

نصب کپس کرکره برقی

کپس کرکره برقی نقش مهمی را در مراحل نصب کرکره برقی ایفا می­‌کند. در واقع بدون وجود کپس، نمی­‌توان کرکره را باز یا بسته کرد. معمولا محل نصب کپس‌­ها در انتها و ابتدای تیغه درب کرکره­ای می­‌باشد. می­‌توان گفت کپس­‌ها نقش محافظ برای تیغه­‌ها را دارند و موجب می­‌شوند تا تیغه­‌ها داخل ریل­‌ها گیر نکرده و راحت حرکت کنند.

نصب رسیور

دو رشته سیم بر روی رسیور كركره برقی برای نصب آن وجود دارند. هر کدام از این رشته سیم­‌ها ٣ سیم دارد که بر طبق رنگ به ٣ سیم موتور متصل می­‌کنیم.

نصب و تنظیم ریموت

نصب و تنظیم ریموت

نقش ریموت کرکره برقی، کنترل قابلیت باز و بسته شدن و کنترل عملکرد کرکره برقی از فواصل دور است که در این مرحله باید نصب و تنظیم شود.

تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی

مرحله بعدی در نصب کرکره برقی، تنظیم کردن حد بالا و پایین کرکره برقی است. برای این کار باید از یک آچار کمک گرفته و حد بالا و پایین را مشخص نمود.

نصب قفل برقی کرکره

آخرین مرحل‌ه­ای که باید در نصب کرکره برقی انجام بدهیم، نصب قفل برقی کرکره برقی است. جا قفلی‌­ها دو قطعه پروفیل به شکل L دارند. یکی از این جفت­‌ها را به بخش شاسی و پروفیل کرکره برقی متصل کرده و جفت دیگر را باید به بخش انتهای تیغه کرکره برقی جوش داد. در واقع پروفیل اول ۴ عدد سوراخ مربعی شکل دارد و پروفیل دوم که بر روی آن یک قطعه الکترونیکی بر روی آن قرار می‌­گیرد، بر روی ریل کرکره برقی نصب می­‌شوند. این قطعه الکترونیکی آلومینیومی است و مدارهای الکترونیکی روی آن قرار می­‌گیرد.

مراحل نصب کرکره برقی
کرکره برقی یکی از انواع درب های اتوماتیک محسوب می‌شود که، در دنیای امروزی، استفاده کردن از آن، بسیار رایج شده است.

نصب چشمی کرکره برقی

علاوه بر نصب قطعات بالا که ذکر شد، می­‌توانید از چشمی کرکره برقی نیز استفاده کرده و آن را نصب کنید.

نکات مهم در نصب کرکره برقی

هنگام نصب کرکره برقی باید به برخی نکات مهم توجه کنید که از این نکات می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مکان نصب کرکره برقی

قبل از هر اقدامی برای نصب، باید مکان نصب کرکره برقی را به خوبی بررسی کنید تا کاملا برای این کار مناسب باشد.

اولویت نصب قطعات کرکره برقی

طی فرآیند نصب کرکره برقی باید اولویت بندی کنیم و از آنجایی که ممکن است مجبور شویم تا از موتور کرکره برقی استفاده کنیم، باید ابتدا بخش­‌های الکترونیکی را نصب کنیم. این بخش­‌های الکترونيکی شامل برد رسيور و ريموت­‌ها می‌­باشند که می­‌توان در مکان در نظر گرفته شده بر روی دیوار آن­ها را نصب کرد.

رعایت نکات ایمنی در نصب کرکره برقی
پیشنهاد می‌شود که، برای نصب کرکره برقی از یک لباس کار مخصوص استفاده کنید و به کار بردن ابزارهای مخصوص، برای نصب کردن کرکره برقی نیز، غافل نشوید.

رعایت نکات ایمنی در نصب کرکره برقی

در فرآیند نصب کرکره برقی رعایت نکات ایمنی بسیار مهم است. به عنوان مثال هنگامی که بخش­‌های الکترونیکی را نصب می­‌کنید، به این نکته دقت کنید که به آسانی در دسترس همه قرار نگیرد. اگر فکر می­‌کنید نصب سیستم الکترونیکی می­‌تواند با خطراتی همراه باشد، آن را در مرحله آخر کار نصب کنید.

نتیجه گیری

امروزه استفاده از کرکره‌­های برقی بسیار رایج شده است و یکی از مسائلی که افراد در مورد آن دغدغه دارند، فرایند نصب کرکره برقی است. در این مقاله سعی کردیم تا فرایند نصب کرکره برقی را به صورت مرحله به مرحله توضیح دهیم تا شما نیز با روش کار تا حدودی آشنا شوید.

امیدواریم مطالب گفته شده برای شما کاملا مفید باشد، اما به یاد داشته باشید که هرگز نصب کرکره برقی نباید توسط افراد کم تجربه انجام شود و اگر شما نیز در این مورد تجربه چندانی ندارید این کار را به یک فرد متخصص بسپارید تا بعدها مجبور نشوید برای تعمیر دستگاه هزینه مجدد پرداخت کنید.

متین هوشمند، یکی از بهترین شرکت‌ها در ساخت، نصب و تعمیرات و فروش کرکره برقی و کرکره برقی مغازه، موتور کرکره برقی، سایبان برقی و درب اتوماتیک شیشه ای، با بیش از یک دهه سابقه موفق، اقدام به ارائه بهترین خدمات کرکره برقی می‌کند.

جهت خرید و نصب با کیفیت‌ترین و بهترین کرکره برقی پارکینگ و فروشگاه، با همکاران ما در متین هوشمند تماس حاصل فرمایید یا از طریق واتساپ در ارتباط باشید. (شماره تماس: ۰۹۱۲۳۰۱۸۹۸۶)

سوالات متداول در آموزش نصب کرکره برقی

مهم ترین اجزا و قطعات کرکره برقی چیست؟

از مهمترین اجزا و قطعات کرکره برقی که باید به صورت مرحله به مرحله نصب کرد، می توان به تیغه کرکره برقی، صفحه پلیت، پروفیل، شفت، ریل، اندکپ و بلبرینگ، موتور کرکره برقی، کپس کرکره برقی، رسیور و ریموت اشاره کرد.

نصب کرکره برقی چقدر زمان می برد؟

براساس اینکه ابعاد کرکره برقی چه اندازه ای باشد و محل نصب آن کجا باشد، اینکه نصب کرکره برقی چقدر طول بکشد، متغیر خواهد بود. اما به طور معمول تا دو ساعت این فرایند طول خواهید کشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *